amymccarthyphoto

Amy McCarthy McCarthy itibaren Bopitiya, Sri Lanka itibaren Bopitiya, Sri Lanka

Okuyucu Amy McCarthy McCarthy itibaren Bopitiya, Sri Lanka

Amy McCarthy McCarthy itibaren Bopitiya, Sri Lanka

amymccarthyphoto

Bu kitabı sevdim. Buna tamamen takıntılıydım. Karanlık ve dağınık. Mutlu bir sondan hoşlanıyorsanız, son bölümü okumayın. Carol O'Connell'in yazdığı hiçbir şey, tüm gevşek sonların bağlandığıyla son bulur.

amymccarthyphoto

bu da ne? Bu kitap tüm zamanların en kötü başlığına sahip mi? oh kesinlikle hayır ... tamam, tüm zamanların en kötü unvanına sahip. ama bu iyi ve med antro sayesinde okumak zorunda kaldım. YARGILAMAYI KES.

amymccarthyphoto

Calamity Physics'te Özel Konular Marisha Pessl'in ilk romanıdır ve New York Times tarafından en iyi 5 kurgu eseri seçilmiştir. Bu kitabın bir özeti, tüm bir gardırobun devam ettirilmesine benziyor, ancak bir koşuşturma vereceğim: Göçebe Rory Gilmore, öğretmeninin katilinden sonra kendini yoruyor. Edebi ve tarihsel referansların doludur - çoğunlukla esprili bir şekilde. Ana karakter olan Blue ile ilişki kurmak çok kolaydır, ancak ben ve Gilmore Girls gibi, biraz uzun bir yol kat eder. Televizyon kanallarının GG maratonu yapmamasının bir nedeni var. Bu kitabı birkaç kez koydum çünkü oynak verbiage ile biraz fazla eğleniyordu ve arsaya yapışmıyordu. Yine de, eğlenceli bir okumaydı - çoğunlukla hangi dipnotların gerçek ve hangilerinin üretildiğini anlamaya çalıştığım için. Bu bana hatırlatıyor, gerçekten girlrevolooshun adlı bir web sitesi olup olmadığını anlamak gerekir.

amymccarthyphoto

I haven't been particularly impressed by most of Bujold's fantasy- her sci-fi is outstanding, but her somewhat distant style seems much better suited to science fiction. However, I was pleased with Beguilement. It seems she's finally figured out a style more suited to fantasy without losing the sharp writing that defines her.

amymccarthyphoto

I read this fantastically imaginative novel while backpacking through India and it served me well, through long hot train trips, late nights in dodgy Kolkata hotels and disgustingly muggy weather when all I wanted to do was find an airconditioned building and an ice-cold lime tonic water. Midnight's Children is an immense undertaking. It's spans a massive 50+ years of turbulent history, has a huge cast of characters and magical-realism that stretches the limits of the imagination. Every iota of the story is necessary though, because the life of the novel's narcissistic protagonist, Saleem, serves as a parallel tale and metaphor for the nation India itself. Saleem's story becomes the lens through which Rushdie explores all of the tragic, wonderful, violent, colourful history of modern India- from Ghandi's walk, the upheaval of Partition, independence, the East Pakistan War, Indira's State of Emergency and beyond. Much as superstition and the divine permeate every aspect of modern Indian life, Rushdie's plot is suffused with the extraordinary. There are powerful noses capable of augring the future, a pair of knees that can kill, and Saleem, able to communicate with other children all over India born like himself on the stroke of midnight August 14 1947, on the cusp of India's independence.